Varikosel Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel, testislerin her iki tarafında veya tek tarafında, kirli kanı taşıyan damarların genişleme yapması halinde görülen bir sağlık sorunudur. Özellikle kısırlık yapan bu durum baba olamayan erkeklerde daha sık görülür. Kısırlığa neden olduğu gibi sperm sayısı ve kalitesinde de düşüklüğe yol açmaktadır. Varikosel hastalığının varlığı gençlik döneminde başlar ve zamanla ilerleme gösterir. Bu sorun genetik faktörlere bağlı olduğu gibi fazla ayakta kalan kişilerde de daha sık ortaya çıkmaktadır. Doktor muayenesi esnasın da varikosel hastalığı, yapılan ilk muayene de kendini belli etmektedir. Doktorun hastaya uyguladığı elle muayene esnasında rahatlıkla hastalık tespit edilebilmektedir. Tespit edilemeyen zamanlarda ultrason ikinci plana atılır. Fakat ultrason ile bakıldığında yanılma ihtimali çok yüksektir. Özellikle ultrason ile bakıldığında varikosel hastalığı çıkan kişilerin ameliyat masasına yatırıldığında ve ameliyat esnasında böyle bir hastalığın var olmadığı kanıtlanmıştır.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel hastalığının ilk belirtisi yumurtalıklarda göz ile görülebilen şişliklerin olmasıdır. Ardından bacaklara doğru inen bir ağrı ve sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda yumurtalık damarların da oluşan kıvrımlar. Ayrıca kısırlık tedavisi için hastaneye gelen beylerin varikosel sorunu olduğu da tesadüfen fark edilen durumlar arasındadır. Hastalığın en ciddi belirtisi ise kısırlığa yol açmasıdır.

Varikosel Nasıl Teşhis Edilir?

Bu hastalığın teşhisinde yapılan ilk yöntem fizik tedavidir. Testise doğru giden damarın şişkin olması, elle muayene esnasında ilk teşhisi vermektedir. Doktorun yaptığı muayene de hastaya ıkındırma ve öksürtme yöntemi uygulanarak karın basınç yapılır. Yapılan bu basınç esnasında damar yapısı kontrol edilir ve şişlik olup olmadığı ve ağrının durumuna bakılır. Eğer el muayenesi ile anlaşılamayan durumlar varsa kişiye Doopler ultrason eşliğinde varikosel olup olmadığına bakılır. Ancak bu yöntem çoğu zaman tercih edilmemektedir. Nedeni ise kesin sonuç vermemesi.

Varikosel Hastalığının Yol Açtığı Problemler

Varikosel sadece tek başına bir problem olurken beraberinde de bazı sorunlara yol açmaktadır. Özellikle kısırlık gibi ciddi nedenlere yol açan bu hastalığın erken tedavisi oldukça önemlidir. Bazı vakalar da kas ve bacak ağrılarına neden olduğu belirtilmiştir. Varikosel eğer kişide sperm sorununa ve kısırlığın oluşumuna yol açmamış ise tıbbi müdahaleye lüzum görülmez.

Varikosel ve Kısırlık

Varikosel sorunu erkeklerde kısırlığa yol açan bir hastalıktır. Ancak varikosel için kısırlığa neden olan hastalıklar arasında en masumu da diyebiliriz. Nedeni ise hastalığın tedaviye olumlu cevap vermesi ve yumurtalık damarlarının iyileşme göstermesidir. Varikosel tedavisinin ardından kişilerde gebeliğin oluşumuna engel olan sperm sorunu düzelir ve kısırlık giderilir. Damarın kan akımının doğru yöne çevrilmesi ve tıkanan damarın açılması ile spermlerde canlılık olur ve doğru giden kan akımı sayesinde ortaya çıkan infertilite de giderilir.

Varikosel Tedavi Nasıl Yapılır?

Varikosel sorunununda tedavide ilk hedef, hastalığa neden olan damarın bağlantısının kesilmesidir. Kesilen bağlantı sonucunda oluşacak kan sızıntısı giderilecektir. Böylelikle sızıntının dindirilmesi ile oluşabilecek ağrı da ortadan kalkacaktır. Yumurtalıklarda meydana gelen bu sorunda kullanılan en önemli tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Cerrahi operasyon ise genel anestezi altında yapılır ve ters yöne doğru yapılan kan akımı engellenir.

Varikosel eğer kısırlığa yol açamamış ise mikrocerrahi tedavisi uygun görülmektedir. Nedeni ise oluşabilecek kısırlık sorununun önüne geçmektir. Kısırlık sorunu ile başvuran varikosel hastalarında kişilere tük bebek tedavisi önerilir ve yanına ek olarak ilaç tedavisi tavsiye edilir. Aynı zamanda güzel bir varikosel ameliyatı geçiren kişilerin ileri ki dönemlerinde bebek sahibi olmaları olağandır ve ayriyeten ilaç kullanmalarına gerek görülmez. Varikosel hastalığında uygulanılan yöntemlerden biri de mikrocerrahi operasyonudur. Mikrocerrahi ameliyatı basit bir ameliyat olmadığı gibi Uzman ellerde yapılması gerekir. Özellikle mikrocerrahi eğitimi almış ve deneyimi kanıtlanmış kişiler yapılabilir. Ameliyatın olumsuz geçmesi halinde organ kaybı ve bazı hoş olmayan komplikasyonlar gerçekleşebilir.

Varikosel sorunu olan kişilere aşılama ve tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Çünkü varikosel sperm kalitesi ve sayısında azalmalara yol açtığı için döllenmede sorununa yol açabilir. Varikoselin olduğu dönemlerde döllenme gerçekleşmiş ise ileri de düşük olma ihtimali çok fazladır. Tedavi sırasında eğer mikrocerrahi ameliyatı düzgün yapılmamış ise hastalık kendini tekrarlayabilir. Bu da diğer bir ifade ile de varikosel tekrarladı veya hastalık nüks etti diye tabir edilir. Eğer ameliyattan birkaç ay veya gün sonra yumurtalıklar da şişlik ve ağrı hissi olursa tekrar doktora gidilip muayene olunmalıdır. Özellikle son zamanlarda yapılan varikosel ameliyatlarda hastaların birçoğu hastaneye başvurup düzelme olmadığını ve sorunların tekrar başladığını ifade etmişlerdir. Hastalığın ortadan tam anlamıyla kalkması için ameliyatın yapıldığı yer ve doktorun eğitimi oldukça önemlidir.

Varikosel Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Varikosel Nasıl Anlaşılır?

Popüler İçerikler

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

İlginizi Çekebilir

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Dereceleri Nelerdir?

Varikosel Dereceleri Nelerdir?

Varikosel Ağrısı

Varikosel Ağrısı

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?

Bilateral Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Bilateral Varikosel Belirtileri ve Tedavisi