Varikosel Embolizasyonu ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Varikosel Embolizasyonu ve Tedavisi

Varikosel Embolizasyonu, uzun zamandır kullanılan bir tedavi yöntemidir ama son 10 yıl içerisinde kendini tam anlamıyla ispatlamıştır. Bu tedavi yönteminin en büyük avantajı ise testisde bulunan ve reflüye dönüşmüş olan damarın tespit edilebilmesidir. Böylelikle varikosel sorununa neden olan damar kapatılırken, diğer sağlıklı olan ve işlevini gerçekleştiren damarlara dokunulmayacaktır. Varikosel embolizasyonun bir diğer ve en büyük avantajı ise kişiye bir iğne yapılıp sadece bölgenin uyuşturulması ve tedavi olan kişinin 2-3 saat sonrasında taburcu olabilmesidir. Ayrıca ameliyatın ardından enfeksiyon ve testislerde hasar gerçekleşmemiş olması ve hidrosel gibi sorunların görülmemesi en büyük avantajlar arasındadır.

Ayriyeten varikosel sorunu yaşayıp da tedavi olacak kişilere sunulan iki tedavi şıkkı arasında kişilerin çoğunluğunun embolizasyon yöntemini tercih ettikleri ispatlanmıştır. Bu yöntem diğer tedavi yöntemi olan cerrahi operasyona göre daha az risk taşımaktadır. Cerrahi operasyon ile tedavi sırasında bazı sorunlar ile karşılaşmak olağandır. Bu sorunların başında da organın hasar görmesi yer almaktadır. Eğer organ ciddi derecede hasar görmüş ise organın bölgeden alınma ihtimali de yüksek olmaktadır.

Varikosel Embolizasyon Nasıl Uygulanır?

Varikosel embolizasyon, kişiye radyologlar tarafından uygulanır ve anjiografi cihazı eşliğinde işlem gerçekleşir. Bu yöntem uygulanırken ilk olarak rahatsız olan kişinin koltuk altında veya kasık bölgesi uyuşturulup, testislerin bulunduğu bölgeye ultrason ekip eşliğinde bir kılıf yerleştirilir. Ardından katates ile varikoselin yer aldığı bölgeye girilip toplar damarlara ulaşılır ve kişinin derin nefesler, alıp vermesi istenir. Nefes uygulamasının arkasında kişinin ıkınması istenir ve hastanın ıkınmasınmasını istemekte ki maksatta toplar damarların kendini belli etmesidir. Ikınma esnasında valsava manevrası gerçekleşir ve o esnada kişinin hastalıklı olan damarı yani 'reflü' meydana gelir. Doktor bu esnasında reflüyü görür ve özel bir boya ile hastalıklı olan damarın üzerini işaretler. Bu işaretleme yöntemi de ultrason ile bakıldığında diğer damarlardan boyalı olan damarın yani reflü olmuş olan damarın rahatlıkla ayırt edilip kolaylıkla incelenmesi içindir.

Tespit edilen damarlar, koil adı verilen tıbbi teller ile tıkatılır. Tıkanma işleminin arkasından toplardamarların üzerine bir madde enjekte edilir ve reflüyi oluşturan damar ile diğer damarların bağlantısı kesilir. Bu da yok edilen varikoselin ileri ki dönemlerde tekrarlamaması için uygulanmaktadır.

Embolizasyon sonrasına hastanın tekrar ıkınması istenir ve bölgeyi tekrardan bakılıp, bölgeye o özel boyadan verilir. Bu da başka varikosel olup olmadığı anlamak için uygulanmaktadır. Eğer bölgede başka varikosel kalmamış ise katater dışarı alıp tedavi sonlandırılır. Tedavinin ardından hastaya açılan damar girişi kapatılır ve tıbbi bir bant yapıştırılır. Kasık bölgesinden uygulanılan işlemin ardından kişi 5-6 saat sonra taburcu edilirken, koltuk altından yapılan işlem sonrasında ise 1-2 sonra kişi taburcu edilmektedir.

Varikosel Embolizasyon Avantajları
  • Öncelikle reflü yapan toplar damarların venografi ile yapılan çekimi esnasında kolaylık tespit edilmesi ve sadece hasta olan damar damara dokunulması en büyük avantajıdır. Nedeni ise sağlıklı olan diğer toplar damarların bu esnada zarar görmemesi ve sadece hasta olan damarın kapatılmasıdır. Hal bu ki uygulanılan diğer cerrahi operasyon da hangi damarın sağlıklı, hangisinin hasta olduğu net olarak anlaşılmamaktadır ve tedavi hep bir risk altındadır. Tabi ki her seferinde de durum bu şekilde de olmayabilmektedir. Görülen her kalın damar reflü olmayabiliyor.
  • Hidrosel sorunların görülmesi olağan değildir.
  • Cerrahi operasyon uygulanırken toplardamarlar dışarıdan bağlanıyor ve bu esnada kalan diğer iki damar (Lenf damarı, testis atar damarı) da bağlanabiliyor. Embolizasyon yönteminde ise işlem içeriden yapıldığı için yanlışla diğer damarları bağlamak gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.
  • Cerrahi yöntemde kişiye narkoz veya spinal işlem uygulanırken, embolizasyon ile tedavi yönteminde sadece koltuk altı veya kasık bölgesi uyuşturulur.
  • Eğer kişinin her iki testisinde de varikosel sorunu var ise embolizasyon yöntemi ile iki reflü de aynı gün ve seans içerisinde tedavi edilebiliyor. Yani iki reflü olmuş olan damar için iki seansa ve iki güne gerek kalmıyor.
  • Dikiş olmadığı için bölgede izde kalmıyor. Bütün işlem sadece koltuk altına veya kasık bölgesine yapılan bir iğne ile gerçekleşiyor.
  • Kişiye cerrahi bir operasyon uygulandığında en az bir gece hastanede yatması isteniyor. Ama varikosel embolizasyon yönteminde hasta birkaç saat içerisinde aya kalkıp evine gidebiliyor.

Varikosel Embolizasyonu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar?

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar?

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Popüler İçerikler

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Varikosel Ağrısı

Varikosel Ağrısı

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Embolizasyonu ve Tedavisi

Varikosel Embolizasyonu ve Tedavisi

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı

Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?

Grade 3 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Grade 3 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Spermiogram Analizi ve Değerleri

Spermiogram Analizi ve Değerleri