Bilateral Varikosel Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bilateral Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Bilateral Varikosel, erkeklerde çok nadiren görülen bir işlev bozukluğudur. Varikosel genel olarak erkeklerde rastlanabilecek ve kısırlığa sebep olabilecek bir işlev bozukluğu hastalığıdır. Sağlık sorunu olarak kabul edilmeyen varikoselin görüldüğü kişilerde şayet erkek, çocuk sahibi olmak istemiyorsa tedavisinin bile yapılmasına gerek yoktur. Sadece yüzde beşlik bir oranda ağrı yapabilir. Bu durumda tedavisinin yapılması zorunludur. Varikosel %95 oranında sol taraf testislerde görülmekle beraber %5 oranında sağ tarafta da görülebilmektedir. Tek taraf testislerde görülen varikosel zamanla diğer tarafta da görülmeye başlar. Bu durum nadiren karşılaşılan bir durum olmakla beraber iki tarafta birlikte görüldüğü taktirde bilateral varikosel denmektedir.

Bilateral Vazikosel Nasıl Oluşur?

Erkek testisleri hem erkeklik hormonlarını üretirken hem de üç aylık periyotlarla sperm üretmektedir. Atardamarlar testislere kan yoluyla vitamin, protein, mineral ve çinko gibi hayati önem taşıyan materyaller taşırken, toplardamarlar ise ürünlerini testisler bırakan pis kanı testis dışarısına pompalar. Toplardamarlarda bulunan kapakçık sayesinde kirli kan geriye kaçmadan ileri itilir. Fakat zamanla damarların genişlemesiyle işlev yapamaz hale gelen kapakçıklar kirli kanı geri kaçırarak testislerde varisleşmeye sebep olur. Yapısı itibariyle bu varisleşme genellikle sol toplardamarda olurken nadiren sağda da görülebilmektedir.

Grade 1 varikosel bu varisleşmenin başlama aşamasıdır ve hiçbir suretle bulgu ve belirti vermez. Zamanla variste biriken kirlik kan çoğaldıkça damarlarda şişmeler görülür ve diğer toplardamara sıçrar. Böylelikle her iki tarafta da varisleşme görülür. Buna da bilateral varikosel adı verilmektedir.

Bilateral Varikosel Hangi Durumda Tedavi Edilir?

Varikosel üç evredir. Grade 1, Grade 2 ve Grade 3 varikosel olarak adlandırılırlar. İlk derece olan Grade 1 Varikoselde hiç ağrı olmadığı için hasta çocuk sahibi olmak istemiyorsa hiçbir şekilde tedavi olmasa da hayatını normal bir şekilde idame ettirebilir. 1 ve 3. Evre Varikoselde çok nadiren ağrı olur ve bu durumda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bilateral Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

En etkili yöntem mikro cerrahi ile internal ve eksternal spermatik venlerin bağlanmasıdır. Başarı oranı %85 olan ve kolay bir ameliyattır. Bilateral varikosel ameliyatı takriben ameliyatın başlamasıyla bitmesi 30 dakika sürer.

Bilateral Varikosel Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Nedir?

Varikosel Nedir?

Popüler İçerikler

Varikosel Ağrısı

Varikosel Ağrısı

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar?

Varikosel Nasıl Ortaya Çıkar?

Sol Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Sol Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?

Varikosel ve Kısırlık Arasında İlişki Var mıdır?