Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Grade 1 varikosel nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Varikosel hastalığının yeni başlama aşamasına“Grade 1 Varikosel” denir. Varikosel, testislerin venöz yapısında meydana gelen ve çoğunlukla doğuştan olan bir venöz damarsal anomali hastalığıdır. Bu hastalık genel olarak sağlık sorunlarına sebebiyet vermezken erkeklerin kısır kalmalarına neden olur. Şayet erkek çocuk sahibi olmak istemiyorsa tedavisini yaptırmamasında hiçbir sakınca yoktur. Şayet çocuk yapmayı düşünüyorsa varikosel ameliyatı sonucu %85 başarı sağlanır. Bu hastalığın başlama aşaması olduğu için genelde hiçbir belirti vermez. Sadece ıkınma yoluyla testislerde damar genişlemesi olduğu hissedilir ve ağrı da yapmadığı için grade 1 varikosel hastası olan erkek hastalığının farkında olmaz. Çoğu zaman başka bir hastalığın araştırılması aşamasında tesadüfen teşhis konulur.

Grade 1 Varikosel ‘in Sebepleri Nelerdir?

Grade 1 varikosel genellikle 18-20'li yaşlarda ortaya çıkan ve zamanla ilerleyerek toplardamarda kan birikmesi sonucu testiste varisler meydana gelir. Genellikle genetik sel olabilir veya ayakta fazla kalan erkeklerde daha sık görülebilir. Toplardamarın içinde bulunan ve geri dönen kan akışını engelleyen kapakçıkların, damarların genişlemesiyle yetersiz kalması sonucu geri kaçışı engelleyemez ve buna bağlı olarak da toplardamarlarda basınç meydana gelir. Bu kan basıncının artmasıyla birlikte testis içindeki kan dolaşımının düzeni bozulur ve bu da sperm üretimini engelleyerekvarikosele neden olur.

Böylelikle erkeklerde kısırlık meydana gelir. Teşhisi olmayan ve tesadüf eseri anlaşılan bir hastalık olduğu için zamanla varisler daha fazla şişerek grade 2 ve grade 3 varikosele dönüşebilir. İkinci aşamadan sonra nadiren de olsa kasıkta ağrı yapabilir. Fakat grade 1 varikoselde hiç ağrı hissedilmemektedir.

Grade 1 Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri görülmez. Sadece ıkınma sonucu testislerin toplardamarlarının genişlediği görülür. Fakat bu da ağrıya neden olmadığı için kişi hastalığını anlayamaz.

Grade 1 Varikosel Tanısı Nasıl Konur?

Testisi elle muayenede damar genişliği görülür veya farklı bir rahatsızlık için ultrason yapıldığında rastgele grade 1 varikosel teşhisi konur.

Grade 1 varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalıkta şayet erkek çocuk sahibi olmak istemiyorsa tedaviye gerek yoktur. Fakat çocuk isteniyorsa yapılacak en iyi yöntem mikro cerrahi yöntemidir. Bu yöntemle %85 oranında başarılı sonuç alınmaktadır. Düşük oranda mikro cerrahi yönteminden sonuç alınamadıysa ilaç ve tüp bebek yöntemi uygulanabilir.

Grade 1 Varikosel Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel Ameliyatı Olanlar

Varikosel Bitkisel Tedavi

Varikosel Bitkisel Tedavi

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel ile İlgili Sıkca Sorulan Sorular

Varikosel ile İlgili Sıkca Sorulan Sorular

Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi

Grade 1 Varikosel Belirtileri ve Tedavisi